ВСТ 01.301.003-2020(2) STANAG 2920 Ed.3/AEP 2920 Ed.A

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Військовий стандарт ВСТ 01.301.003 – 2020 (02) розроблено з метою перегляду ВСТ 01.301.003 (Видання 1) “Методи балістичних випробувань персональних броньованих засобів захисту та бойового обмундирування (STANAG 2920 PPS (Edition 2) ‒ BALLISTIC TEST METHOD FOR PERSONAL ARMOUR MATERIALS AND COMBAT CLOTHING)”.
Перше видання цього стандарту здійснено у 2015 році.
У другому виданні, здійсненому на основі перегляду, враховано зміни в редакції доктринальних документів НАТО STANAG 2920/AEP 2920.
Цей військовий стандарт запроваджує вимоги нової редакції доктринальних документів НАТО STANAG 2920 Ed.3 /AEP 2920 Ed. A Ver.2, CLASSIFICATION OF PERSONAL ARMOUR. PROCEDURE FOR THE EVALUATION AND CLASSIFICATION OF PERSONAL ARMOUR. Bullet and Fragmentation Threats, IDT) “ВИЗНАЧЕННЯ КЛАСУ ЗАХИСТУ ТА ПРОЦЕДУРА ОЦІНЮВАННЯ ІНДИВІДУАЛЬНИХ ЗАСОБІВ БРОНЕЗАХИСТУ.
Протикульний та протиосколковий захист”.

Що таке V50 та Vproof?


V50 [м/с]: швидкість, при якій ймовірність повного пробиття становить 0.5. (із визначеним снарядом та матеріалом мішені (зразком)

Vproof [м/с]: швидкість, на якій ймовірність часткового пробиття є вищою за мінімальне значення (із визначеним снарядом та матеріалом мішені (зразком). У той же час вплив на користувача засобу бронезахисту визначається за методом, встановленим Керівним органом, та відповідає критеріям, визначених Керівним органом.

V50 ОЦІНЮВАННЯ


Балістичне випробування базується на підході ймовірності повного пробиття у межах визначеного діапазону швидкостей, що обумовлене застосуванням заданого типу снаряду та його пострілу по м'якому балістичному пакету та/або жорсткому бронеелементу, елементах індивідуальних засобів бронезахисту або зразках матеріалів. Клас захисту визначається у тому випадку, коли показник V50 для визначеного типу снаряду дорівнює або перевищує задану швидкість згідно із вимогами Керівного органу.

Результат кожного залікового влучення слід кваліфікувати як повне пробиття (ПП) чи часткове пробиття (ЧП).
Перша серія залікових влучень, яка відповідає критеріям, використовується для підрахунку V50. Наступні влучення можуть використовуватися для отримання додаткової інформації (наприклад, для визначення стандартного відхилення), проте не повинні враховуватися під час підрахунку V50.
V50 є середнім арифметичним значенням групи швидкостей.

  • Для V50 оцінювання процедуру оцінки повного пробиття (далі ‒ ПП) і часткового пробиття (далі ‒ ЧП)
  • Для підрахунку результату випробування необхідно здійснювати якнайменше 6 пострілів.
  • Визначається три показника ЧП з найвищою швидкістю влучення.
  • Визначається три показника ПП з найнижчою швидкістю влучення.
  • Різниця між швидкостями влучення при найнижчій швидкості ПП та найвищій ЧП не має перевищувати 40 м/с. Це значить, що значення трьох показників найвищих швидкостей ЧП і три найнижчих ПП має коливатися у межах 40 м/с.
  • V50 – це середнє арифметичне значення шести показників швидкостей влучення у межах 40 м/с.
  • Якщо ці умови не виконуються, то випробування продовжуються до досягнення п’яти найвищих показників ЧП і п’яти найнижчих показників ПП у межах 50 м/с. У цьому випадку V50 – це середнє арифметичне значення десяти показників швидкостей влучення у межах 50 м/с.
  • Якщо різниця швидкості влучення між найвищим показником ЧП та найнижчим показником ПП перевищує 50 м/с, випробування слід продовжувати, поки сім найвищих показників ЧП та сім найнижчих показників ПП не будуть у межах 60 м/с. У цьому випадку V50 – це середнє арифметичне значення чотирнадцяти показників швидкостей влучення у межах 60 м/с. Якщо різниця швидкостей влучення між найвищим показником ЧП та найнижчим показником ПП перевищує 60 м/с, випробування припиняється. З цього моменту доцільно проводити повторне випробування.
STANAG 2920 малюнок
ВСТ 01.301.003–2020
STANAG 2920 Ed.3

КІЛЬКІСТЬ ВЛУЧАНЬ V50 ВИПРОБУВАННЯ


  • Щоб визначити значення V50 необхідно мінімум 6 залікових влучень та більше, ніж один випробувальний зразок. (Наприклад, для випробування шоломів необхідно 2 оболонки шолома, якщо для локалізації пострілів на кожен сегмент припадає лише один постріл; для V50 випробування пластини жорсткого бронеелемента необхідно мінімум 6 пластин, для засобів захисту очей – мінімум 3 пари лінз).
  • Щоб визначити рівень достовірності значення Vproof згідно з вимогами стандарту STANAG 2920 (Ed 3), необхідно виконати щонайменше 22 залікових влучення. Додатково здійснюється щонайменше 7 пострілів під кутом 60°, якщо Керівним органом буде встановлено такі вимоги. Кількість мішеней (зразків) для визначення Vproof залежить від вимог стосовно локалізації точок пострілів. (Наприклад, для випробування шоломів необхідно використовувати 5 оболонок, якщо на кожну зону припадає лише один постріл).
Зображення оболонки корпусу шолома

Зображення 1

Оболонку корпусу шолома Розділяють на п’ять зон, приблизно рівних за площею

ЛОКАЛІЗАЦІЯ ТОЧОК ПОСТРІЛІВ ДЛЯ V50 ТА Vproof ВИПРОБУВАНЬ:


для м’яких балістичних пакетів.


  • Зона незалікових влучень / зона країв ‒ відстань не менше 25 мм від краю компонента визначається як зона незалікових влучень. Крім того, жодне влучення не повинно бути на відстані менше 50 мм від кута.
  • Від методу кріплення залежить визначення зони ’краю’ компонента:
- якщо матеріал зафіксовано у рамі, то зона краю вимірюється на відстані 25 мм від кріплення;
- якщо компонент розташовується перед підтримувальним матеріалом, то мінімальна відстань від краю вимірюється від фактичного краю компонента.
  • Мінімальна відстань між двома влученнями повинна становити 65 мм або 10 калібрів снаряда, в залежності від того, яке із значень є більшим.

Для шоломів


Оболонку корпусу шолома Розділяють на п’ять зон, приблизно рівних за площею (див. малюнок), які означають зони верху, переду і заду, а також 2 бічні сторони оболонки шолома. По кожній зоні необхідно здійснити як мінімум один постріл з розподілом оцінювання по всім іншим зонам. Мінімальна відстань від зони краю повинна становити 25 мм. Мінімальна відстань між двома влученнями повинна становити 65 мм або 10 калібрів снаряда, в залежності від того, яке із значень є більшим

Для засобів захисту обличчя


Якщо розміри цілі дозволяють, необхідно дотримуватися мінімальної відстані 25 мм від зони краю. Відстань між влученнями повинна становити як мінімум 10 калібрів снаряда.

V50 для жорстких бронеелементів

(автономних і у комплекті)


Для жорстких пластин зона краю рахується як зона незалікового влучення. Керівний орган визначає ширину зони краю, а решта визначається як радіус зони ураження.
Для отримання відтворюваного показника V50 у розрахунок включаються лише залікові влучення в одну і ту ж саму точку прицілювання на всіх мішенях, щоб на результат другого влучення по жорсткому бронеелементу не вплинуло ураження, спричинено першим влученням. Дійсна процедура передбачає оцінювання V50 перших пострілів, а потім V50 других пострілів і т.д.

Vproof підтвердження для жорстких бронеелементів

(автономних і у комплекті)


Керівний орган визначає ширину зони краю як зону незалікового влучення, а решта визначається як радіус зони ураження.

Для Vproof підтвердження одиночним влученням – рахується тільки один постріл, що припадає в радіус зони ураження.

Для Vproof підтвердження багаторазовими влученнями ‒ всі постріли мають влучити в радіус зони ураження. У разі відсутності власних розроблених вимог щодо локалізації точок пострілів, Керівний орган може використовувати локалізацію точок пострілів у вигляді асиметричного трикутника, і відстань між влученнями повинна становити 10 калібрів снаряда.


КУТ ВЛУЧАННЯ


Усі V50 оцінювання проводяться під кутом 0o, якщо Керівним органом не встановлені інші вимоги. Визначення Vproof повинно проводитися під кутом до нормалі 0o. Крім того, Керівний орган повинен вирішити, чи слід проводити вимірювання Vproof під кутом 60°. Це рекомендована процедура для випробування м'яких балістичних пакетів зброєю малих калібрів / легкою вогнепальною зброєю та для всіх предметів із сегментами, що перекриваються. У цих випадках одночасно із 22 заліковими влученнями при куті до нормалі 0o здійснюють 7 додаткових залікових влучень під кутом падіння 60o.